Neuvízla jsi v pečovatelce?

Kdyby ses dozvěděla, že jsi jen uvízla v archetypu a že ho lze udravit?

Archetypy jsou báječná věc, najdete mnoho variant na toto téma. Tyto kolektivní pravzory, tradicí posvěcené, představující typickou postavu, představu, příběh,  jdou dál něž pouhá typologie. A většina typologií z nich vychází.

Většina lidí zná ty Jungiánské, máme tu mytologické, řecké, pohádkové. Já mám ráda ty šamanské a také ty od Caloline Myss, intuitivní lékařky, které pracuje se zdravím jako energetickým systémem.

Proč jsem začala o archetypech? Protože problémy mnoha z nás nastávají v okamžiku, kdy z nějakého důvodu uvízneme v archetypu a neposouváme se v životě dál.

Představ si, že jsi jako dítě strčila hlavu do díry a nejde ti tu hlavu vytáhnout ven. Tak takhle přesně to vypadá, když uvízneš v archetypu. V počátku to jde a za chvíli je v tom těsno a je fakt moc fajn, najít trik, jak se z té díry dostat ven!

Když to šlo dovnitř musí to i ven. Jen je třeba ošetřit rány, otok atd.

Princezna nebo pečovatelka?

Důvod proč uvízneme v archetypu vznikne, protože jsme malý, nevíme co nás v té díře čeká. 

Myšlení dítěte, cca do 7 let, je silně černobílé. Dítě nevyhodnocuje souvislosti, detaily, abstrakce. (Mluvím o myšlení, jinak jsou děti velmi vnímavé.)

Například jedna žena si strašně přála být pro svého otce princeznou, tak jako každá holčička. Ale on byl hrubián a ocenil ji jen, když byla výkonná, stála na podiu a byla dokonalá. Mohl se s ní chlubit. Spojila si to s láskou a pak v dospělosti, toužila jen po uznání, stát na pomyslném podiu, všechno mít pod kontrolou, aby se jí za žádnou cenu nestalo, že by udělala chybu a přišla zase pomyslná facka. Těch facek díky tomu v životě dostala hodně. 

Co se děje se ženou, když uvízne v archetypu princezny?

Podívejte se pohádku Princezna Řachanda a taková 50 letá Řachanda, no není to úplně ono.

Jenže jedním z nejčastějším uvíznutím je, uvíznutí v archetypu PEČOVATELKA – matka, učitelka, ochránkyně.

MÁME TU MDŽ A TEDY OSLAVU ŽENSKOSTI, ŽENSTVÍ, ŽENSKÉ ENERGIE a tak právě proto vnímám příležitost uzdravit pečovatelku a vnímat sebe.

Víš kolik žen uvízlo v archetypu pečovatelka? Hodněěěěěě!

Tak si pojď prozkoumat, jestli tam nejsi taky…

Taková pečovatelka se stará o ostatní s tím největším nasazením. Nemá hranice v tom, co je pro pomoc druhým nemožné. Její okolí ani zdaleka nedokáže pečovat, takovým způsobem jako ona, nemusí totiž. 

Má ohromně vypěstovaný soucit a za žádnou cenu nikdy není sobecká. Být sobecká je pro ni totiž něco jako smrt. Konečná. Sobeckost nechápe ani u druhých, ani u malých dětí, které jsou z principu svého vnímání sebestředné. Pracuje většinou také jako pečující bytost ve službách a vlastně celý den pečuje, o děti, klienty, dům, zahradu.

Problém je že nepečuje o sebe, nemá zdravé hranice a tak když dostane úkol, prosbu, tak jde a pomůže. Velmi rychle se stane unavenou a vyždímanou na kost. 

A to nemluvě o tom, že se na ní bez ochranných hranic velice často nalepí toxická bytost, která tak ráda saje její energii. Mňam, ono jí tak chutná, ten soucit, to je jako med.

Nechceš být vysátá? Změň to u sebe.

Starat se o sebe, mít hranice, být pevná, sebevědomá, sebejistá…to se snadno řekne, ale jak na to?

Identifikovat skutečný důvod, proč za žádnou cenu nesmím být soucitná a přeprogramovat ho. 

Umíš-li to sama, udělej to hned a oslav tím sama sebe

Povím ti ještě jeden příklad ženy, která pečovala o druhé. Ani si neuměla představit, že by to snad mělo být jinak. Dělala, co si přál její muž, její děti. Byla velice snadno přemluvitelná a unavená. Tak trochu pořád ve všech viděla sobce a měla se na pozoru, aby jí někdo neublížil. Ale na druhou stranu plnila přání na počkání. Stačilo říct: „Měli bychom posekat trávu.“ A než přišel z práce byla posekaná. Takhle to ona ale vůbec nemyslel. Tentokrát jsme nenašly skutečný důvod proč to dělá v dětství, protože tam už si to vyléčila, ale v mladém věku kolem 20 let, kdy měla chlapa, co si h sama vybrala a on jí po roce opustil s tím, že takhle si to nepředstavoval. Byl v tom chladný, bylo mu to dost jedno. Ale pro ní to byl šok a od té doby se ještě víc snažila být dokonalou, nechybující partnerkou. Srovnávala se s dokonalými ženami, (podle její představy samozřejmě) a když porodila děti dělala to samé. Aby jí jednu neopustily i ony. Přestože ji všichni milovali jela na plný plyn, až vyhořela. V kontaktu se svou vnitřní pečovatelkou jsme postavily konstelaci s bývalým partnerem a odstranily vnitřní smlouvu: Musím být dokonalá, abych zase nebyla opuštěná.  Začala žít úplně jiný život, kdy jí pořád všichni milovaly a dokonce i ona sebe sama. S dětmi musela držet linku nových pravidel, protože zvyk je železná košile. Normálně jim řekla teď nemůžu a překvapivě, ony to respektovaly…byla si totiž jistá. 

Lidé reagují na naše vibrace, ne na to co říkáme!

Nevíš-li jak na to, tak se objednej na konzultaci.

Přeji všem ženám, aby jejich vnitřní pečovatelky byly laskavé. Věděly, kdy je dobré pomoci a kdy ne, aby si byly jisté vlastní silou, byly chráněné ochranou hranicí před „vampíry“ všeho druhu a aby potřebu pečovat otáčely i k samy sobě.

Sdílet:

Další příspěvky

Proč nejde všem realizovat svou vizi?

Zablokovaná schopnost propojit se se svou vizí Máme pomalu konec ledna, jedno oko otvíráme ze zimního spánku, druhé ještě ne. Už je už, začít alespoň myslet

Odebírat Newsletter