Když Moudrost Traumatu promlouvá: Maté Gabor v Praze

Soucit, humor a trauma: Průnik do jiné dimenze s Maté Gaborem

Představte si obrovský sál plný lidí pražské Lucerny, kteří se setkávají, aby nasáli moudrost traumatu ze slov Matého Gabora.

 Dr. Maté Gabor je podle Wikipedie: v Maďarsku narozený kanadský lékař. Pochází z židovské rodiny, která těsně unikla deportaci pod německou okupací a během maďarského povstání v roce 1956 opustila Maďarsko. Maté se specializuje na studium závislostní terapie a léčbu závislých, je známý i na národní úrovni a je známý svými tezemi o poruchách pozornosti s hyperaktivitou a vztahu mezi stresem, závislostí, imunitním systémem, chronickými nemocemi a psychickými traumaty. Napsal čtyři knihy o poruchách pozornosti, stresu a závislosti. Pravidelně píše sloupky do deníků Vancouver Sun a The Globe and Mail.

Praha se toho dne naplnila energií soucitu a očekávání. Jako by se nám všem otevřeli dveře do jiné dimenze, kde je místo pro hlubší poznání a soucitné porozumění. A v tom sále, v každé řadě, byl aspoň jeden muž. Což mě naplňovalo pocitem klidu. 

Vždyť traumata jsou univerzální, netýkají se pouze žen. Ať už jsi muž nebo žena, jistě jsme s nimi někdy v životě přišli do styku. 

Celou konferenci provázela Simona Babčáková. Její humor a moudrost vytvářely jemnou rovnováhu, která dokonale ladila s atmosférou setkání. A co více – její schopnost ukočírovat tolik lidí a přitom zůstat vtipná mě fakt bavila.

Známé tváře a pro někoho pořád ještě neznámé pravdy: Co mi akce řekla o traumatu

Na akci bylo mnoho známých tváří z oboru – manželé Weberovi, Honza Vojáček, Lilia Khousnoutdinova i z jiných oblastí jako Tereza Maxová se svým mužem, Klára Nademlýnská, Martha Issová. Informace z přednášky byly pro mnohé z nás známe, protože se třeba osobním rozvojem zabýváme 20 let, ale bylo vidět na dotazech, že pro někoho je to nové a moc důležité. I přes známé věty se mě slova Gabora dotkly na různých úrovních. Moudrost traumatu nám otevírá mnoho dveří a nabízí nám různé pohledy na život. 

Gabor začal slovy, že, pokud se nepotřebujeme usmívat, neměli bychom to dělat. To je základní pravda, kterou mnoho z nás může přehlédnout. Odklon od vlastních pocitů.

Být věrná sama sobě, to je základ. Pokud to tak není reagujeme z pozice traumatu.

Adaptace člověka v těžké životní situaci má být krátkodobý obranný mechanismus, ale u většiny lidí trvá od dětství doposud. A to je vetší problém než samotné trauma. Pak náš život ovládá loutkoherec – naše trauma. A veškeré naše chování se vlastně odehrává v minulosti. 

Kdo mě ještě nezná, jsem Bedřiška Žufanová a jsem koučka, NLP master a moderní šamanka v jedné osobě, což znamená, že propojuji racionální a spirituální svět v jeden celek. Nejraději identifikuji toxické energie a pomáhám uvolňovat přesvědčení, která ženy brzdí od spokojenosti. Spokojená chce být žena na mateřské, podnikatelka i vysoce postavená manažerka. Jsem autorkou projektů Podnikej a žij, Non toxic byznys a Zbav svou duši jedů (bývalé Být sama sebou). 

Co by měl vědět každý

Co jsem si s sebou odnesla za informace? Mnoho jsem znala, ale Gaborova rétorika a hledání souvislostí je jedinečná.
 • NEBÝT věrný sám sobě, to je základ traumatu.
 • Trauma je odpojení od sebe. Adaptací na situaci, dokážeme vypnout v sobě ledacos. Adaptace má být krátkodobý obranný mechanismus. Ale u většiny lidí trvá od dětství.
 • Medicína, která tvrdí, že se opírá o vědecké důkazy, se o ně nakonec neopírá neopírá. Na souvislost traumatu a nemoci existuje stovky vědeckých důkazů již desítky let. Ptá se vás na ně lékař?
 • Oddělenost nepomůže.
 • Jakákoli akce má význam jen v souvislosti s tím, co se děje.
 • Trauma je zranění mysli. A ta se dá opravit.
 • Emoční stav matky má vliv na vývoj mozku dítěte.
 • Často nepředáváme genetiku, ale trauma. Například u ADHD, ADD
 • Deprese není primárně nedostatek serotininu, ale napresované emoce…např. potlačený hněv, bezmoc.
 • Každá závislost i té na jídle, čokoládě atd. Souvisí s traumatem.
 •  Je důležité umět komunikovat s bolestí? Zranitelnost umožňuje růst.
 • Zdravý vztek odezní po nápravě, například narušení fyz. hranic. Nezdravý vztek je o minulosti, nastřádaný a nezmizí vyjádřením.

NEDOSTATEK SOUCITU ZNAMENÁ, ŽE KOMUNIKUJETE Z POCITU TRAUMATU…
 

Jaké knihy mě inspirovaly k vytvoření konceptu NON TOXIC BYZNYS?

Mnohé z informací, které jsem si odnesla, jsem již znala, a i Maté Gabor mě inspiroval k vytvoření koncepce NON TOXIC BYZNYS, 6 týdenního online kurzu, který Ti umožní udržet si svoji energii a opustit toxické vazby. A pokud jsi na stejné vlně jako já, možná by Ti mohly přijít vhod knihy Maté Gabora:

Gordon Neufeld a Maté Gabor: Držte si své děti. Proč jsou rodiče důležitější než kamarádi. Peoplecomm, Praha, 2023. 

Maté Gabor, Daniel Gabor: Mýtus normálnosti. Trauma, nemoci a uzdravování v toxické kultuře. Peoplecomm, Praha, 2023.

Společně můžeme vytvořit podnikání bez negativní energie a stát se součástí změny, kterou svět potřebuje. V současné době je možné se přihlásit na individuální konzultace.

Bedřiška

Sdílet:

Další příspěvky

Kdo je tady odborník?

Často vidím rozčílené články, kolik lidí se teď věnuje psychologii a nejsou odborníci, protože u nás v ČR je odborník jen klinický psycholog a psychiatr…

Odebírat Newsletter