Čtyři dohody v nás

Většina z nás zná Čtyři dohody a Jaroslava Duška, které se staly fenoménem, v každém knihkupectví můžete koupit knihu, karty s tématikou 4 dohod, DVD. Představení Jaroslav s Pjérem la Šézem hrají už mnoho let. Ve své sociální bublině málokdy narazím na někoho, kdo by neznal 4 dohody, jenže…Cítím, že hodně záleží v jaké úrovni vědomí tuto filosofii vnímáme. Někdo zneužívá někdo žije nehřešiti slovem, nebrati si nic osobně, nevytvářeti si domněnky a dělat vše jak umím nejlépe…ale ne lépe.

Mám pocit, že se nám tady objevil takový nešvar

A není to slovíčko prcat, ale věta: No tak, neber si to osobně. Přidejte si k tomu lehce ironický a kritický tón.  Například, když jsem byla poprvé těhotná. Kdo má děti to zná, hormony stříkají z uší. Všechno je nové a hodně lidí se vás na něco ptá a radí. Jasný, co je ve mně, to přitahuji. Teď už to vím, příště budu poprvé těhotná víc nad věcí.

A mě se celou dobu někdo ptal: „Tak co, kolik už jsi přibrala?“ Přišla mi ta otázka malinko nemístná pro těhotnou ženu, ale odpovídala jsem. Až jednou jsem na tuhle otázku na oslavě vybouchla a řekla něco jako: „Proboha, proč vás všechny zajímají moje kila. Miminko se má dobře.“ A přišlo: „No tak Bedři, čtyři dohody, ne? Neber si to tak osobně.“

Zaklapla jsem pusu a snažila se rozpustit vnitřní hněv a v duchu si říkala: No jo, ale co ještě třeba ještě Nehřešte slovem.  Ale neuměla reagovat nijak. Neuměla jsem si ustát sama sebe,, nebyla jsem SAMA SEBOU.

Za všechno může láska

Takových historek znám víc. Stalo se vám to taky? Vypálil proti Vám někdo kazatelsky, že to, co říká, vás jako vůbec nemá zraňovat, neb si to nemáte brát osobně? Věřím, že bytost, která je ve vědomí lásky, opravdu dokáže nebrat si žádnou takovou větu osobně. Prostě miluje a je.

Cestu k vědomí lásky máme každý jinou někomu se to prostě najednou stane, někdo na to jde přes nemoc, krize. Někomu pomůže porod a tak dále. A nemůžu nezmínit terapie, při kterých se odpoutáváme od starých nánosů, negativních přesvědčení.

Ano, někdo to vůbec nepotřebuje a někomu to pomůže. Někdo se najednou odpoutá ode všeho, co mu brání v tom BÝT SÁM SEBOU, V LÁSCE a někdo jde postupnou cestou poznávání. Nezatracujme si prosím individuální přístupy navzájem, beztak nám to nepomůže.

Mnozí z nás jsme zažili separační úzkost odnesených dětí v porodnicích. Prožívali různá zranění jako odmítnutí, osamění, zradu, křivdu apod. Byli vychováváni na výkon místo na pěstování vztahů a nedej Bože pěstování vztahu k sobě. Jenže můžu až do smrti plakat, jak jsem měla těžký dětství a nebo se přeladit. Stejně tak jako hudebník musí vyladit sebe a svůj nástroj.

Oběť nebo tvůrce

Ano, zažili jsme to. Ale jsem hluboce přesvědčená, že jsme TVŮRCEM svého ŽIVOTA  a je na každém z nás, jakou cestou se vydá.  Chci zranění přijmout a léčit nebo zůstanu fňukat v pasivní roli oběti.

Můžeme začít tím, že prozkoumáme, jak jsme na tom se:

  • SEBE – LÁSKOU ♥ Jak moc se mám ráda se vším co ke mě patří, plusy i mínusy?
  • SEBE – JISTOTOU ♥ Jak velkou vyzařuji jistotu v tom co říkám, cítím?
  • SEBE – VĚDOMÍM ♥ Jak moc jsem si vědoma sebe, co umím, jaké jsou mé dary, jaká jsem?
  • SEBE – DŮVĚROU ♥ Jak moc věřím tomu co dělám?

Na škále od 1-10 si na papíru nakreslete, jak jsme v jednotlivých bodech na tom. Odpoví Vám Vaše mysl.  Kdo umí pracovat kineziologickým testem (např na prstech) se muže zeptat nakolik procent má tyto body naplněné. Odpoví mu tělo.  Můžete požít obě možnosti nebo jiné metody, kde vám odpoví duše.

Zpátky ke Čtyrem dohodám – v nás

Tak, jako se zjednodušují stroje, logicky se zjednodušují myšlenky a postoje. Bereme si z toho jen to, co se nám hodí. Takže myšlenka, že by si nikdo neměl nic brát osobně,  je velmi populární, ale dost často uvízne jen v mysli a stane se pohodlnou. Odvádí nás od odpovědnosti za naše slova. Myslím tím například věty typu: „No tak miluj přece.“ „Máš zranění? Aha, tak to si ho jdi vyřešit a vrať se až budeš v pohodě.“ Stejné to bude s nedělej si domněnky, ale dělej vše, jak umíš nejlépe.  Čtyři dohody jsou vyvážené tím, že jsou čtyři, že to je cesta.  Podle mého názoru fungují jako celek, který je vyladěný ve vysokých frekvencích. Stejné to je s námi, fungujeme podobně. Taky jsme vyladěni jako Čtyři dohody, čtyři dohody mezi – MYSLÍ, TĚLEM, DUŠÍ A DUCHEM a jedno bez druhého nefunguje, určitě ne v harmonii.

Čtyři dohody jako informace o mně samotném

Podobně jako emoce jsou informace o nás, můžeme to aplikovat i na Čtyřech dohodách. V momentě, kdy si přečteme knihu nebo zhlédneme představení se otevře proces. A mnozí z nás ten proces začnou tím, že cítí křivdy, zranění. Jak blbě s ním komunikuje okolí, co se odehrálo v dětství. Přichází  lítost nebo hněv. (Vezmete si to osobně.)

Pojďme ale zase opustit roli oběti. Můžete si to fyzicky vyzkoušet, že si stoupnete do pozice oběti. Stojím a vnímám, jak mi je, když jsem v oběti a vědomě z té pozice vyskočím. Udělejte i fyzicky. A můžeme začít?

Kam mě to celé odvedlo?

Jak se cítím, co vnímám na tělo, co vidím?

Co mi opravdu chybí?

Pokud jsem si tvá slova vzala osobně, co mi chybí opravdu? Jaká přesvědčení v mé mysli mi brání, aby to co říkáš pro mě bylo neutrální?

Jakou emoci ve mně vyvolala tvá slova?

Co nejhoršího by se mohlo stát, kdyby se tvá slova naplnila?

Z čeho vlastně mám strach?

Ve všem se dá jít po povrchu nebo do hloubky

Tak jako správná přání nefungují, pokud nemám zpracované vnitřní obsahy, stejně tak dohody Dona Miguela Ruize mohu konzumovat nebo skutečně žít. Výborným doplněním knih Dona Miguela jsou knihy Davida R. Hawkinse, M.D., Ph.D. které nás vpraví do poznání jednotlivých úrovní našeho vědomí, pravdě a nepravdě a moci versus síle.

Čtyři dohody, kniha

Čtyři dohody, představení

Moje články jsou jen mými pocity, myšlenkami, vhledy. Nikomu je nenutím jako zákon pravdy. Vnímám, že sdílení je o inspiraci. Budu ráda, pokud Vás budu inspirovat k Vaší pravdě – Vašemu spokojenému životu. Ať už touhle formou nebo formou osobní konzultace (koučink, terapie).

Sdílet:

Další příspěvky

Kdo je tady odborník?

Často vidím rozčílené články, kolik lidí se teď věnuje psychologii a nejsou odborníci, protože u nás v ČR je odborník jen klinický psycholog a psychiatr…

Odebírat Newsletter